Искаш фирма? Искаш фирма?

тежест


окт. 18, 2013
0 Фирмени

Фирмена политика и униформи

Corporate2Много пъти ме питат „за“ или „против“ фирмените униформи?

Моят отговор на този въпрос не може да е категоричен. Определено смятам, че униформите с емблемата на дадено предприятие, в делови стил и успешно подбрани свежи цветове, е нещо много приятно и за служителите, и за клиентите, и за Фирмата.

Защо за клиентите? Защото те много по-лесно ще се ориентират към кого да се обърнат за помощ и разяснения,  а няма да се озъртат „Сега този мъж оттук  ли е, да го питам ли, или ще се изложа?“. В очите на клиентите се създава и усещането за сериозност, по-голямо доверие и правилност при избора. Третото, но не последно – създава у всички външни лица чувство за ред и дисциплина, а служителите стават разпознаваеми. В очите на клиента се набиват цветове и емблеми, които определено ще се запомнят.

Защо за служителите? За тях е мотивиращо да знаят, че Фирмата подхожда с внимание като им осигурява дори такива съществени неща като облекло. За много това е помощ, тъй като се чудят (особено жените): „Какво да облека днес? Вчера видяха ли ме с този тоалет? Какво ако от ръководството не харесат стила ми?“. Това също така решава проблема с купуването на подходящи за длъжността нови дрехи, което може да е в голяма финансова тежест, ако постъпват на нова работа, а нямат средства да подновят гардероба си според случая. Не на последно място фирмените униформи създават усещане за колективност и равенство. Избягва се и неприятно модно съперничество, които е възможно да възникне.

Защо за Фирмата? Тя е сигурна, че никой от служителите няма да я злепостави с неугледен външен вид или фрапиращ стил. Повярвайте, имал съм такъв случай. Тогава обмислях да въведа дрескод в офиса. Фирмата обича униформите, защото внушават на клиента онези ред, дисциплина и сериозност, за които вече споменах. Освен това залага на запомнящи се цветове и емблема.

Дотук добре. Сега да погледнем от другата страна. Униформите все пак са доста специфични фирмена материя и не подхождат на всяко предприятие. Определено мобилните оператори, банките, търговските и ресторантските вериги са подходящи. А защо не и хотелите? Но помислете за огромна компания, в която има толкова много работници, които контактуват на различно ниво. Какво ще си помислите, ако сте чуждестранен инвеститор и ви посрещне един ПР -консултант (или който и да е служител на високо ниво), облечен като всички останали. Не е ли важно той да покаже повече сериозност, тежест, както и повече изисканост. Понякога демонстрацията на високи заплати е необходима за клиента, за да знае, че служителят ще работи мотивирано по неговия проект.

Continue reading

Последни публикации

  • Скъпата опаковка не храни
  • Емоционалната интелигентност – новият начин да те накарат да мълчиш
  • Защо плащаме да поливаме листа?
  • Изкуственият интелект и илюзията за напредък
  • Какво прави една фирма успешна в съвременната бизнес среда

Последни коментари

  1. Мария Христова за Емоционалната интелигентност – новият начин да те накарат да мълчиш
  2. Виктория Маринова за Защо плащаме да поливаме листа?
  3. Лилия Димитрова за Защо плащаме да поливаме листа?
  4. Даниел Начев за Изкуственият интелект и илюзията за напредък
  5. Даниел Димитров за Изкуственият интелект и илюзията за напредък