Cloud хостинг от ICN.bg

В началото на месец юни посетих събитието „Маркетинг с нулев бюджет“ в Интер Експо Център. Разглеждаха се възможностите за безплатен маркетинг в Интернет, а това е тема, която живо ме вълнува. Като цяло беше доста интересно и обогатяващо. Един от лекторите беше Юлиан Бориславов – управител на хостинг компанията ICN.bg . Тъй като те бяха и спонсори на събитието, ни раздадоха ваучери с 50лв. отстъпка при закупуване на хостинг услуги.

Оказа се, че на мен точно следващия месец ми изтича споделения хостинг. Така или иначе не съм доволен от компанията, та реших да опитам как ще са нещата при ICN като използвам кода от ваучера.  Вместо споделен хостинг този път обаче реших да се хвърля в по-дълбокото, и направо да премина на хитовия Cloud хостинг, за който от известно време толкова се говори из нета.

Екипа по поддръжката в ICN ми помогна да преместя три от сайтовете, което беше много полезно от тяхна страна, защото със сигурност щях да омажа нещо. Много ми харесва контролният панел на хостинг акаунта – мога да увеличавам ресурси като процесор, рам памет и хард диск в дадени моменти, когато натоварването на сайта ми е по-голямо, и да ги намалям, щом падне. Таксуването се извършва по гъвкава схема на всеки половин час за всеки използван ресурс.  Това страшно много помага за намалянето на разходите за хостинг, като в същото време позволява в определени моменти да се поемат големи количества трафик.  Например – ако бях на споделен хостинг и изведнъж на сайтовете ми се изсипят поради някаква причина няколко хиляди души, от компанията веднага щяха да се свържат с мен да минавам на по-висок план. А това би било безсмислено, защото след ден-два-три този трафик ще стихне.

Все още тествам услугата, има още много предимства, за които тепърва ще разбирам. Но засега определено мога да кажа, че Клауд хостинга е, както казват навсякъде, хостинг услугата на бъдещето.

Гледане на животни по домовете

Днес ще ви предложа една идея, която може да ви даде възможност да си изкарате допълнителни доходи. Едва ли има собственик на домашно животно, който да не се е изправял пред проблема какво да прави с него, когато му се налага да пътува – дали за по-кратко, или за по-дълго време. Има няколко възможности. Първата – да вземе животното със себе си, това обаче не винаги е възможно и безпроблемно. Втората – да го остави на хотел за животни, доста скъпо и доста стресиращо за животните, особено за животните, силно привързани към дома. Третата възможност – да помоли приятел да прибере животното вкъщи или пък да посещава дома му и там да полага грижи за домашния любимец – трудно за реализация, като се има предвид, че на повечето от нас ни се налага да работим на две, че понякога и повече работи и свободното ни време е кът. С това е свързана и днешната ми идея за допълнителни доходи. Като фирма или физическо лице да предлагате услугата гледане на домашни любимци по домовете им, което да включва посещение един или два пъти дневно, разходка, ако става въпрос за куче, хранене, почистване на тоалетна за коте, също така и погалване 🙂 Разбира се, това начинание има своите трудности – на първо място не всеки човек би гласувал доверие на когото и да е да влезе в дома му. Затова най-добрият вариант е да започнете с предлагането на услугата на хора, които ви познават и биха ви гласували доверие. Постепенно да изградите добро име и като резултат да разширите кръга на клиентите си. Надявам се, да съм ви бил полезен и поне при някои от вас идеята да проработи.

Да запазим успеха

Здравейте! Дадох ви много съвети досега за това, какъв бизнес да започнете и как да го развиете от нулата. Но днес искам да ви дам най-ценния съвет за всеки, решил да се занимава с бизнес. А именно, когато вече сме създали бизнес, разработили сме го добре и сме го превърнали в един успешен и печеливш бизнес, как да задържим успеха. Веднага ви казвам, че задържането на успеха е едно от най-трудните неща не само в бизнеса, но и в живота, но накратко моята формула за това е следната: Да не се стои на едно място. Което ще рече, че постоянно трябва да се развивате и да вървите напред – разбирайте го в най-широк смисъл. Като се започне от постоянно разширяване на обхвата на услугите, които предлагате, или пък обогатяване на асортимента, ако се занимавате с търговия. Мине се през постоянно повишаване на качеството на услуги и стоки, на обслужване, което включва и постоянно повишаване на квалификацията на персонала ви. И се стигне до внедряване на нови технологии, както и постоянно обновяване и модернизиране на техниката, която използвате. И, разбира се, постоянно търсене на нови начини, по които да достигнете до по-голям брой потенциални клиенти за услугите или стоките, които предлагате. Защото в бизнеса престоят на едно място, даже и да е от най-престижните места, никога не е здравословно. Средата, особено в условия на криза, е толкова конкурентна, че винаги се появяват нови играчи със съхранени бизнес сили и никак не е изключено да ви изпреварят. Затова развивайте се! Постоянно!

Щанд за охладени плодове

Дадох ви досега няколко добри, по моя преценка, идеи за начеващ бизнес. И не ми е било свидно да ги споделя. Към днешната бизнес идея обаче имам специален сантимент, много си я харесвам и се чудех дали да не си я запазя за себе си и някой ден, когато пак реша да се впусна в джунглата на родния бизнес, да си я употребя. Ама човек трябва да има, както е модерно да се казва напоследък, просоциално поведение и да подпомага с каквото може обществото, затова в крайна сметка реших да я споделя. Става въпрос за щанд от типа на щандовете, на които се продава сладолед, разположен в оживена част на града, където има голям човекопоток. Само че идеята ми е на този щанд в горещите летни месеци да се продават измити, добре охладени и опаковани примерно в пластмасови тарелки плодове. Разбира се, на цена, по-висока от тая, на която може да ги купите от пазара примерно. Мисля, че за това никой не се е сетил още, а същевременно съм сигурен, че е услуга, която би се радвала на интерес сред потребителите. Какво по-хубаво от това в горещото лято, вместо да ядеш от иначе вкусните сладоледи, но пълни с изкуствени подсладители и оцветители, да си купиш една тарелка с измити и охладени кайсии или праскови, или каквото се сетите и да си похапнеш сладко. Организационните подробности по реализацията на идеята оставям на вас. Защото нали все пак и вие трябва да имате някакъв принос, да я доразвиете. Пък аз почвам да мисля вече за следващата.

EТ или ЕООД

Продължавам доброволната си мисия в подкрепа на хората, които са решили в условия на криза да започнат собствен бизнес. И днес ще посоча плюсовете и минусите на различните видове търговски единици. Когато започва самостоятелна търговска дейност, първият въпрос, който човек си задава, каква фирма да регистрира – ЕТ или ЕООД. Преди известно време регистрацията на ЕООД не беше лесна и евтина работа, изискваше се уставен капитал в размер на 5000 лева, 70 % от които задължително трябваше да минат през банка. И поради тая причина много хора се спираха на варианта регистрация на ЕТ. С направените промени обаче, в момента регистрацията на еднолично дружество с ограничена отговорност значително се опрости. И все пак какви са предимствата и недостатъците на единия и на другия вариант. ЕТ: предимства – можете да се осигурявате на по-ниска основа и когато решите да закриете фирмата, това става лесно; недостатъци – при сегашния вариант с плоския данък плащате малко по-висок данък, носите отговорност с цялото имущество, което притежавате. ЕООД: предимства – носите ограничена отговорност, която е в размера на уставния ви капитал, плащате по-ниски данъци и в тази посока има редица възможности за оптимизиране на налозите; недостатъци – осигурявате се като управител, т.е. върху по-висока сума, и ако решите да закривате фирмата, процедурата е доста сложна и продължителна – минава се през ревизия, назначаване на ликвидатор, съответно плащане на заплата и осигуровки на ликвидатора, през времето, когато ликвидира дружеството ви и т.н. Това са най-важните неща. Всеки сам трябва да прецени кой вариант е по-подходящ в зависимост от дейността, с която е избрал да се занимава, както и от размера на бизнеса.