Днес ще коментирам един въпрос, който със сигурност стои на дневен ред всяко лято пред хората, които имат дребен бизнес, който движат сами – говоря за множество малки магазинчета или офиси, в които собствениците са си и самонаети работници. Това е ситуация, в която съм бил и аз самият през определен период от бизнес начинанията ми и това е бил въпрос, който съм си задавал всяко лято – въпрос с повишена трудност. Да затворя ли обекта за две седмици и просто да ме няма, рискувайки през това време клиентите, които ме потърсят, да отидат другаде, при това не само за конкретния случай, а по принцип. Или просто да не почивам така компактно, а да залагам варианта дълъг уикенд и на събирането на повече почивни дни покрай някои от официалните празници. Първите години от заниманията ми с бизнес дела залагах на втория вариант, после обаче преосмислих вижданията си по въпроса и стигнах до извода, че човек не трябва да изпада в крайности и да стои като Гюро Михайлов на трудовия си пост. И така – затварях за пълни две седмици и почивах пълноценно. Ако ми се обадеше някой клиент, го насочвах към колеги, за които бях сигурен, че ще го обслужат добре. И трябва да ви кажа, че нямаше нито един случай на клиент, който след това пак да не се е върнал. От което си направих извода, че повечето клиенти не са катунари и когато са доволни от отношението и качеството на услугата, която им предлагаш, могат да разберат желанието ти и правото ти на лятна почивка.
Днес ще ви дам съвсем конкретен съвет във връзка с помещенията, които наемате за бизнес цели. Както повечето съвети, които съм ви давал досега, и този е продиктуван от богатия ми опит във фирмените дела и проблемите, с които съм се сблъсквал. Та – съветът ми е: когато наемате помещение за бизнес цели, било то за офис или за търговска площ, задължително проверете документацията за това, какъв точно е статутът на въпросното помещение. Защото хазяите в България гледат на отдаването на помещения под наем само като на възможност да се изкарат някакви пари, но не и като нещо, което наред с доходите носи и съответните разходи и задължения. И много често не променят статута на помещенията, които отдават под наем за бизнес цели. Веднага илюстрирам с пример. Пристига преди няколко години в офиса ми, който представляваше две преходни стаи от етаж на стара къща в центъра на града, проверка от общината по сигнал на съседи. Искат ми документи във връзка със статута на въпросните стаи. Аз, разбира се, не разполагах с такива. Повиках по спешност хазяина, оказа се, че статутът на въпросните стаи е кухня на вътрешната и хол на външната, тоест жилищна площ. Веднага беше написан протокол за нарушение и ми беше наредено да преустановя дейността на фирмата, докато статутът не бъде променен. Няма да ви обяснявам до какви загуби и проблеми доведе тази моя небрежност при наемането на помещението. Защото смяната на статут на помещение, освен доста пари, отнема и доста време. Затова – задължително изисквайте документите за статута на имота, преди да го наемете.
Миналия път малко песимистично и съвсем нетипично за моята страничка, обърнах поглед към момента, в който един бизнес стига до фалит. Днес пак се връщам на тази тема, само че ще я погледна от една по-оптимистична посока – както се казва, и от лошите неща, които се случват в живота ни, трябва да се научим да вадим позитиви. Ще кажете какъв позитив от един фалит. Занимавали сте се с този бизнес много дълго време. Започнали сте го от нулата. Той не крие никакви тайни за вас. По определени причини – дали сте се изчерпали като идеи, финанси, дали нещо друго – но ви се налага да прекратите да се занимавате с него. Има обаче много хора, не забравяйте това, които имат и необходимия финансов ресурс, и възможността, и желание да се занимават с бизнеса, който вие прекратявате. И дават мило и драго да научат как се прави той, какви са тайните му, а защо не, ако става въпрос за търговия или пък бизнесът е в сферата на услугите, да използват с години разработваното от вас място. В живота обаче нищо не е безплатно, още по-малко в бизнеса. Така че вие просто можете да им продадете тънкостите на своя бизнес, технологии и други неща, свързани с него. И така да набавите финансови средства за нови начинания или пък да обезпечите финансово почивка, която сте отлагали през дългите години на усилна работа. Същото може да направите и с добра бизнес идея, която нямате желание и намерение сами някой ден да реализирате. Което ме навежда на мисълта, че е крайно време да почна да ви таксувам:)
Във фирмените дела, както и в живота, има много важни неща – но две от най-важните са кога, как и какво да започнеш и кога да спреш. Разсъждавайки в тази посока и имайки предвид собствената си бизнес биография – споменавал съм ви, че съм се занимавал с много неща, някои от които с неуспешен край, – се сетих, че досега многократно съм ви обяснявал как успешно да поставите начало на собствен бизнес, как да го разработите и развиете, но не съм се сетил да ви подготвя и за възможен неблагоприятен развой на нещата. Или иначе казано – как да разберем, че бизнесът, с който се занимаваме, не върви на добре и е дошло време да спрем усилията и наливането на средства в него. Има едно много просто, но същевременно много вярно правило за това, по какво се познава кога един бизнес е фалирал. И то е, когато собственикът се окаже в трайна невъзможност да плаща задълженията си към държавата. Може във фирмата да се вадят някакви пари, с които да се плащат сметки и разходи по бизнеса, дейността да носи определени доходи на собствника. Но. Не е ли в състояние продължително време да си плаща осигурителните и данъчни задължения, това означава едно-единствено нещо – бизнесът или е фалирал, или е много близо до фалита. И това, което го държи на повърхността, е един вид кредитирането от страна на държавата – кредитиране, защото фирмата живее с парите, които трябва да даде на държавата. Така че, сочат ли цифрите, че е дошъл краят, забравете сантиментите и приключвайте. В подходящ момент и при добра идея винаги може да започнете отначало.