Неетично поведение на работното място

Неетичното поведение на работното място може да доведе до сериозни последствия, ако не се вземат мерки навреме. Едно от тях е създаването на нагнетена работна обстановка, заради която и служителите, и бизнесът ще пострадат.

Някои от често срещаните примери за неетично поведение са вземане на болнични без причина, излизане в по-дълги почивки от регламентираните и приписване на заслуги за работа, свършена от някой друг. Такива неща принципно нарушават фирмената етика и трябва да се докладват.

В големите световни компании отделът по човешки ресурси дава възможност на служителите да изказват техните притеснения относно неетичното поведение на колеги. Там се провеждат обучения по въпроса и има приети политики за такива случаи. В по-малките фирми обаче без такъв отдел или човек, отговарящ за персонала, възможностите за докладване на неетично поведение са ограничени, защото няма правила и процедури, отнасящи се към този проблем.

7-ethicsСъздаване на етичен кодекс: С такъв кодекс се задава тона на поведение на служителите на работното място. Той определя кои ценности са важни за компанията и създава обща рамка на допустимите граници за държание в организацията. Етичният кодекс може да бъде написан с по-общи понятия, но така че те ясно да предават визията на фирмата за етика на работа. В създаването му трябва да са включени и ключови служители, които имат по-близки наблюдения върху случващото в компанията.

Въвеждане на протокол: Протоколът дава инструкции как да се докладва за неетично поведение и каква е процедурата, която ще последва след това. Човекът, който ще се занимае със случая, при липсата на вътрешен HR, трябва да е неутрален, т.е. да не е близък нито с докладващия, нито докладвания. Така ситуацията ще бъде разрешена по възможно най-честен начин. Ако не може да ангажирате безпристрастен такъв вътре във фирмата, използвайте външен HR.

Обучения за служители: За да сте сигурни, че служителите правилно ще разпознаят неетично държание на работа, се погрижете да организирате периодични обучения, както за новите, така и за старите попълнения. Това може да стане на живо или онлайн. В началото на всяка година може да раздавате копия от етичния кодекс до всички служители. За да сте сигурни, че са го прочели, може да пратите малък тест с 3-4 въпроса по темата на служебния имейл, на които те трябва да отговорят.

Малко уединение = повече продуктивност

Предполагам сте имали от онези работни дни, в които от началото до края се чувствате неадекватни на случващото се около вас. Хем сте там, хем ви няма. Разни неща стават, а вие уж ги забелязвате, ама не. Явно сте се изтощили напълно и имате нужда от презареждане. Има един естествен начин, който би помогнал.

6-solitude-officeУединението би свършило чудесна работа, за да си възвърнете силите. То ще даде глътка чист въздух на забързаното ви ежедневие. Така отново ще започнете да мислите креативно и ще си възвърнете продуктивността. Дори според Томас Едисън, изобретателят на електрическата крушка, най-добре се мисли на уединение, а най-зле на шум. Факт! Когато трябва да вземете важни решения, шумната обстановка пречи. Друго си е да се отделите някъде, сами с мислите си, без да се разсейвате, и да стигнете до правилното решение.

Понякога е нужно да забавим темпото за малко, за да можем да забързаме мозъка си в последствие. Резултатът е достигане до желаната креативна идея. Това важи и когато планирате нов проект, и когато работите по текущ, и дори в личния живот. Уединението ви поставя в състояние на покой, което работните задължения и стресът ви отнемат.

Решаването на проблеми е още едно поле за действие на уединението. Съгласете се, че понякога вие самите правите проблемите да изглеждат по-сложни, отколкото наистина са. Това е, защото не сте могли да ги обмислите добре на спокойствие. Щом го направите, ще осъзнаете, че навярно сте преувеличили и бързо ще стигнете до разрешаване на проблема.

Разковничето е спокойният ум.