„Големите риби“ напускат и след повишение

Да си напуснеш работата малко след като са те повишили звучи неразумно, но какво ако това е начинът да изкарвате повече на по-добро място? Сега нещата вече звучат по друг начин. Когато става дума за крупни световни компании, те наистина искат да наемат най-добрия в областта и са готови да му предложат много. Ето ви няколко логични причини хора, които току-що са били повишени, да мислят за напускане.

5-businessman-catching-a-big-fish-at-seaГолемите играчи в бизнеса обмислят ходовете си внимателно. Ако са били повишени наскоро за позицията вицепрезидент в една компания например, ще им е по-лесно да заемат същата позиция и в друга фирма. Има случаи, в които въпросният човек дори не харесва фирмата, в която работи, а само чака повишение, за да заеме същата позиция в друга компания. Щом неговата му е поверила тази длъжност, значи му гласува доверие, което веднага се забелязва от конкурентите и те са готови да го „прилапат“. На запад новините за повишение в даден бранш се разпространяват много бързо. Ето защо новината, че са ти поверили висок пост стига бързо до конкурентите и те едва ли не започват да се редят на опашка, за да те привлекат, особено ако те смятат за много способен. Тогава може да си издействате желаното възнаграждение без проблем.

Ако искаш да напускаш дадена компания, заемайки висок пост там, е много по-вероятно да си издействаш по-високо заплащане на друго място, разполагайки с такъв актив в автобиографията си. Когато парите са основният мотив за напускане и текущият ти работодател не може да ти даде това, което очакваш да получаваш, нормално е да го потърсиш на друго място.

Изкачването на по-висока позиция вътре в компанията може да ти носи повече приходи, но на този етап може вече да си изучил всичко възможно във и за нея. Липсва и предизвикателството да научиш нещо ново, да придобиеш нови умения. Това, съчетано с по-високото заплащане от конкуренцията, също може да се окаже примамлив стимул.

Имате ли доверие на колегите си?

Колегиалност, партньорство, доверие – все неща, необходими, за да може един екип да се чувства сплотен и да роботи добре заедно. Отношенията на работното място трябва да са базирани на сътрудничество, а конфликтни ситуации трябва просто да не съществуват.

Липсата на доверие води до забавено изпълнение на задачите, тъй като разговорите по обсъждане на проекти се удължават, трудно се стига до единно мнение, водят се дълги преговори как трябва да се подходи и нещата просто не вървят гладко. Всяко оперативка е мъчителна и сякаш всеки си преследва собствена цел и иска да се наложи, вместо да стигнете до единодушно решение заедно, което ще е от полза за компанията. А нали именно за това сте се събрали?

4-TRUSTДоверието е ключов фактор, за да може един екип да работи ефективно. Неговото съществуване ускорява процеса на изпълнение на задачи. Може би си мислите, че човекът срещу вас е длъжен да ви вярва и това е негов проблем, но всъщност е обратното. Вие сте този, който с поведението си да предизвика доверие у околните. За целта добре трябва да се постараете.

Печеленето на доверие на работа се базира на две неща – компетентност и характер. Само едното обаче не е достатъчно. Колегите ще ви имат доверие, ако си вършиш работата добре и имаш нужните компетенции за това, но не само. Знайте, че всички членове на екипа са взаимозависими, а не отделно реещи се единици от общото цяло, които не се вписват.

Дори и всички да имате желанието проектът ви да върви напред, това няма как да стане, ако не разчитате един на друг, а само на себе си. Трябва да допуснете останалите, а не да им противоречите, когато дори нямате основание за това. Действията трябва да отговарят на думите ви. Щом сте поели ангажимент да свършите нещо, трябва да го свършите, защото целият екип разчита на вас. Ето това е проява на характер.

Прозрачност в общуването е нещо, което гарантира, че всички са „на една страница“, що се отнася до конкретния проект и че никой няма скрити планове и кроежи, за да дръпне проекта в своя полза, когато останалите се провалят. Тук всички работите за една кауза, не сте врагове.

Доверие се печели и като покажете заинтересованост към мнението на останалите и се отнесете с уважение към него. Това трябва да става всеки път, когато имате ново задание, а не само когато сте в настроение. Така показвате на колегите си, че цените положения от тях труд.