Не отлагай нищо за последния момент

Ако тръгнете да четете книги как да преуспеете в бизнеса, да си търсите клиенти и т.н., вероятно ще намерите десетки издания, както и стотици по-кратки статии в интернет, посветени на темата, .

Е, и аз ще се включа тук, но ще го направя с едно единствено изречение: Не отлагайте нищо за последния момента!

Това е моя Съвет №1, който крие в себе си тайните към успеха. Нека ви дам няколко доказателства и да ви убедя в твърдението си:

last minute1) Реално можете да изпреварите конкурентите си. Повечето хора имат навика да протакат, когато знаят, че разполагат с extra time. Не правете като тях! Бъдете една крачка напред, за да сте най-отпред на колоната.

2) Ще избегнете опашките и излишното чакане. Знаем какво се случва, когато стане време да се поддават данъчни декларации, да се внасят документи, да се приключва счетоводно годината… Знаем колко е отегчително да чакаме чисто и просто да ни дойде реда. Времето ни притиска поне един ден ни е безрезервно загубен. Ами, ако вие бяхте сред първите и не чакахте последния момент? Нямаше ли да спечелите?

3) Разполагате с време за проверка. Бързата работа срам за майстора – са казали хората. Ако има несъгласни, ще очаквам да се обосноват защо в коментарите 😉 Аз обаче съм на мнение, че когато се занимаваш с даден проект и разполагаш с два дни допълнително, те са повече от достатъчни, за да го провериш до най-малкия детайл и да го доизпипаш преди финализирате му. Не се съмнявайте, че грешки и неточности винаги има – важното е да са сведени до минимум и за това се нуждаете от време да проверка.

4) Придобивате дисциплина. Умението да управлявате собственото си време и задачи е все по-ценно и ще ви помогне да израснете в професионален план.

Това е от мен. Ще де радвам да продължим с допълването на списъка заедно.

Разликата между dress code и фирмена униформа

Има бизнес отрасли, за които буквално можем да кажем, че служителите са „лицето на фирмата“. Това са усмихнатите хора, които най-отзивчиво ви обслужват в банковите офиси. Това са приветливите служители в туристическите агенции, които ви помагат да организирате екскурзията си. Това са консултантите в магазините, които са там, за да ви помогнат при избора ви за покупка. Общото между всички тези хора е, че ги разпознаете мигновено. Те не са като вас, не са и като другите клиенти около вас. Веднага можете да ги познаете именно по начина, но който са облечени.

dresscodeКакво е dress code или дрескод?

Дрескодът е задължителен стил на обличане. В офисите например е прието да се ходи с по-елегантни дрехи и костюми. Къси шорти, потничета с гол пъп или прозрачни блузки са изцяло забранени. Има фирми, които налагат строг стил на обличане за своите служители, който е предварително описан, и хората са длъжни да го следват. Това са мерки, които се взимат именно защото мениджърите знаят колко силен ефект оказва външният вид. Банковите институции са явен пример в тази насока. Служителите там се обличат по еднотипен, но не и по еднакъв начин. Те са с костюми, ризи сака, обувки. Цветовете, които избират са по-земни и неутрални, а аксесоарите са сведени до минимум. Следват строг дрескод!

Какво е фирмената униформа?

Т.нар. униформа вече е задължителна и често има предпазни функции. В производствените цехове, във фирмите за куриерски услуги, в големите хипермаркети, в сферата на здравеопазването, отбраната и т.н. униформите са строго задължаващи и трябва да ги носите без значение дали ви харесват или не, защото така се отличавате явно сред останалите хора. Окозва се, че униформите често са полезни за здравето на самия служител, защото го предпазват. Полезни са обаче и за визията на фирмата, защото се използват цветови внушения, за да се рефлектира върху клиентите. Така например бялото го асоциираме с чистота, хигиена и здраве и затова униформите на лекарите в повечето случаи са бели.

Извод

За всяка фирма е добре да реши дали има нужда от униформи за служителите си и какви да бъдат те. Дрескодът, от друга страна, винаги е препоръчителен… освен когато човек си работи от вкъщи и никой не го гледа. Нека не забравяме, че дрехите са източник на самочувствие и увереност, но също така могат и да ни потискат, ако не се чувстваме добре в тях. Те могат да ни приобщят към колектив или да попречат за изявяване на идентичността ни. Съветът ми е да не ограничавате вашите служители как да се обличат, но нека все добре е да има и някакви граници, които да не се преминават.