Svetlio Kantardjiev about the marketing of magazines

magazine1 Marketing is a very interesting subject to me, and I am happy to have a job, that is closely related to it. So today, I’m gonna talk about it, and about a magazine I recently heard about – Biograph.

Biograph is not the typical lifestyle magazine. It is just different, from the very moment you see its front page. There is no naked model there, or some metrosexual star guy, no. There is  usually some intelligent human being, on which the following edition is dedicated. It might be an artist, an actor, a leader, a painter, a director, etc. But it would surely be someone who has deserved such attention after his death. So as you may have understood, the magazine features a lot of biographies of famous people, but in a very stylish way. Biograph magazine, as its marketing director Svetoslav Kantardzhiev put it, is focused on the audience which has much more refined taste and requirements on any paper magazine.

You can see just by turning the pages, the team of Biograph had tried to blend the advertisements better and almost every detail from the style of the magazine is well-touched. Creativity wasn’t spared at all and this is what makes this magazine so successful. My copy for instance was read by my wife, her mother, and two neighbors who came for coffee.

These are the magazines that are truly significant, and these are that are going to prosper. Because Svetlio Kantardjiev was very accurate to address the correct target group – it is much difficult to satisfy it, it requires a lot of hard, heavy work, but in the end – they appreciate it and start buying it every month. Finally, someone gets what they need right and manages to supply It, which shows respect and makes people fans.

magazines

Рекламата за нашaта фирма

promotesr

Рекламата е една неизменна част от нашaта фирма, всеки продукт има нужда от реклама за да може лесно хората да научат за него. Тя е нещо, което изисква средства, но според мен те са напълно оправдани, защото почти винаги рекламата и опаковката са това, което продават нашия продукт. Той трябва да изглежда добре, да привлича окото и когато съчетаем това с перфектната реклама успеха ще дойде и при нас.

Големите фирми имат цели маркетингови екипи, които се занимават само с това. По-малките фирми не могат да си позволят нещо подобно, но това не значи, че трябва да се откажат от всякакъв вид реклама. Един много нашумял начин в последно време е като се наемат млади хора, които раздават и разнасят листовки за нашия продукт или за сезонните промоции. Това е нещо, което не изисква много средства и който го прави няма да сгреши със сигурност.

Tези листовки се раздават по центъра, университетите , поставят се в пощенски кутии, общо взето на възлови места, където доста широк кръг от хора или по-точно клиенти биха се запознали с нашите продукти. За разлика от рекламата по телевизията, която не всеки успява да е види то в този случай ще запознаем определено много хора с нужната информация. Именно това би довело до успешната продажба на нашия продукт и съответно до по-широка достъпност за нашия бизнес.

Ще се раздвижи ли рекламният пазар?

images123Онзи ден четох една публикация от директора на отдел „Маркетинг и реклама“ в сп. Биограф – Светослав Кантарджиев, където той споделяше своя опит и направи предположение, че според него рекламният пазар ще се съживи с идването на пролетта. Разбира се, сезонността в икономиката сочи точно това и той е напълно прав, че след зимното (следколедното) свиване на бюджетите, пролетта и лятото са времето, в което хората малко по малко започват да развързват кесиите си и да потребяват повече стоки и услуги, а това впоследствие води и до увеличаване на рекламните бюджети.

Като човек, който наблюдава рекламния бранш, живо се интересувам от тази тема и се надявам нещата в рекламата да се подобрят след един няколкогодишен период на значително намалени рекламни бюджети. Има обаче и един фактор, поради който икономиката ни все пак остава да е в по-неясно положение , а последствията от него са непредвидими, и това са народните вълнения и липсата на избрано от народа правителство. Тези два фактора, за съжаление, отблъскват евентуалните инвеститори, на които се надяваме у нас, а допълнително се говори и за отмяна на „плоския данък“ въведен от Тройната коалиция, който беше единствения ни коз, заедно с нископлатената работна ръка, да привличаме по-сериозни инвестиции у нас. Неминуемо това ще повлияе на всеки сектор в икономиката, включително и на рекламата, и допълнително ще отложи края на „финансовата криза“, който за съжаление си остава един далечен блян.
И все пак, макар и минимално, раздвижване на рекламния пазар наистина има, дали само заради сезонността или има и други причини, но да се надяваме, че ще продължава да се увеличава.

Бизнеса и образованието

Здравейте приятели ! Това е една много наболяла тема, която не може да не бъде засегната. Все по-трудно според мен става реализирането след напускането на университета и се питам как е възможно това и не мога и немога да си го обясня. Трябва да има изградена връзка между университети и бизнеса, но такава за съжаление при нас няма. Освен това приказката „който не е записал, той не е изкарал” не е тръгнала напразно, поне за мен.

Това е една от основните причини да има толкова много безработни завършили или такива, които работят неща, които нямат нищо общо със специалността си или дори не изискват висше образование. Трябва да има затягане в образователните система, защото това е един много голям проблем и все повече хора, които не разбират нищо се сдобиват с дипломи, а това не е нормално. Трябва да е като в чужбина – вярно, че е трудно по тяхната схема , но пък така хората, които излизат ще са наистина специалисти и ще си намират веднага работа. Според мен за бизнеса няма смисъл да сключват договори с университети при положение, че те нямат доверие в тяхното качествено преподаване. Не знам, но ако не се направи нещо за подобряването на образователната ни система, сме обречени на общество, което ще е неграмотно пълно с дипломи и безпочвени претенции.