Как се печели доверие в една компания?

Проучване на Interaction Associates показва, че 60% от запитаните служители мислят, че в организацията, в която работят, липсва достатъчно доверие. То може да се отнася и от ръководството към служители и в обратна посока. Ако и вашата компания страда от такъв проблем, във видеото се посочват няколко полезни съвета, чрез които може да го преодолеете. Тук ще обърнем внимание само на някои от тях.

Вие искате ли да участвате във вземането на решения, които пряко ви засягат? Най-вероятно да. По същия начин се чувстват и служителите ви. Те искат думата им да се чува, а може би имат идея, която ще ви е от полза и за която вие не сте се сетили. Включването им в процеса ще донесе ползи и на двете страни.

Ако искате подчинените ви да ви имат доверие, покажете им, че и вие им вярвате. В една работна среда трябва да има взаимност, затова е добре да се консултирате с тях, да искате мнението им, а защо не и да им поставите някоя по-отговорна задача?

Един човек на ръководна длъжност не трябва да показва специално отношение към член на екипа си. Той не трябва да си има любимци, които да толерира пред останалите, а трябва да остане безпристрастен. YouTube видеото е на Entrepreneur, което го прави изключително полезно, съветваме ви да го изгледате.

Разликата между шеф и лидер

boss-vs-leaderДнешният пост е вдъхновен от изображението вляво. От известно време то се прехвърля от една социална мрежа в друга и доста ясно обяснява ситуацията, с която повечето хора биха се съгласили освен ако не са шефът в горната част на картинката 😉

Начинът, по който подхождаш към хората, които ръководиш, е фактор, който влия на изпълнението на целия екип под теб. Всичко започва с човека на ръководна длъжност и се разпределя между останалите.

Принципно всяка компания си има шеф, но той не винаги е и лидер. Не е достатъчно само да раздаваш заповеди, ти трябва да поведеш останалите, да им покажеш пътя, да им служиш за пример. Ето няколко разлики между това да бъдеш лидер и това да си шеф, които могат да ви от полза.

Докато шефът казва „Действайте!“, лидерът казва „Да действаме!“ Усещате ли как последният се слага под общ знаменател с всички останали и участва процеса, вместо само да го наблюдава.

Шефът командва, а лидерът пита и изслушва. Комуникацията в един екип и в компанията като цяло е важен фактор за правилното изпълнение на поставените задачи. В крайна сметка една задача трябва да бъде обяснена добре, за да бъде свършена добре.

Лидерът е заинтересован в това подчинените му да израстват в компанията, затова е готов да им предаде нужните знания, за да могат да се справят по-успешно със задачите си и заедно да дърпат компанията напред. Шефът пък си пази мястото и не склонен да споделя опита си.

Когато шефът си приписва заслуги, лидерът ги отдава на екипа. Не е достатъчно само да галиш егото си с това колко добър ръководител си, трябва и да поощряваш екипа за добре свършената работа.

Един лидер е способен да вдъхновява, докато един шеф умишлено всява страх. Последният е готов веднага да обвини някой за зле свършената работа и то пред останалите, вместо да е предотвратил това още на фаза обяснение на задачата и последващо участие в процеса.

Вие какъв ръководител искате да имате? А какъв искате да бъдете?

Верига ресторанти Хепи в крак с тенденциите на трудовия пазар

Чували ли сте за милениалите? Милениалите, по известни като поколението У, са хората родени между 1980г. и 2000г. и израснали във време на бързи технологични промени, което от своя страна е оформило у тях един по-различен начин на мислене, подреждане на приоритети и очаквания от живота като цяло. На тях се пада и честта да променят облика на световната икономика. Те са тези, с които компаниите трябва да се съобразяват, а не обратното.

Какви са общите характеристики на това поколение? Милениалите са твърде взискателни относно работата си, те могат да сменят няколко работни места в рамките на кратък период, ако условията не им допадат. Някои ги мислят за капризни, но времената се менят и вече е напълно нормално да искаш да се занимаваш с нещо, което те удовлетворява по всички набелязани точки, и да продължаваш да го търсиш, докато в крайна сметка не го намериш.

young-people-looking-vertПоколението У е това, което определя правилата на играта на пазара на труда. Ако един работодател не е способен да отговори на всичките изисквания на един милениал, последният просто ще си събере нещата и ще си тръгне, и то без никакви притеснения. Трудно е да се угоди на представителите на това поколение, за тях дори небето не е граница. Те за израснали в информационната ера, интересуват се и знаят много, така че не се опитвайте да ги заблудите.

Предложете им пълен пакет от услуги – задоволително и редовно заплащане, бонуси, възможност за израстване, гъвкаво работно време и общо взето всичко, което поискат от вас. А, и не забравяйте и да ги хвалите периодично. Сега първосигнално се сещам за Happy, веригата ресторанти, където прилагат подобен западен модел фирмена политика, която е в услуга на персонала. Там ги има всичките тези изброени неща, както и вътрешни и външни обучения за служителите на Хепи, възможност да кандидатстваш за по-висока позиция в рамките на компанията, добър социален пакет и професионално отношение.

Изглежда бъдеще имат онези компании, които следят световните тенденции на пазара на труда и вече са се ориентирали в настоящата ситуация. Все пак една компания не може да съществува без служители, те са нейният гръбнак, т.е. това, на което тя се крепи, и трябва да бъдат обгрижвани.