Бизнес модели за пример: Изамет – Явор Златанов или как е възможен успехът в България

Голяма част от предприемачите в България срещат първата си преграда още преди стартирането на своя бизнес. Тя се оказва съвсем психологическа, но доста решаваща и важна, а именно неразбирането и недоверието в системата.
От друга страна пък изследвания сочат, че именно страната ни е много благоприятна за създаването на собствен бизнес. Да, точно така! Въпреки лошите оценки, които получава страната ни, голяма част от чуждите предприемачи споделят, че биха инвестирали отново в България.

Явор Златанов

Явор Златанов

Днес ще ви представя един от многото примери за успешни фирми, реализирали огромния си потенциал не само у нас, но и в редица страни по целия свят – Дубай, Русия, Азербайджан, Казахстан и т.н.
Фирма Изамет създава първата фабрика за асансьори у нас. Собствениците, от които и Явор Златанов непрекъснато разширяват производствената си база и портфолио от продукти и услуги.
Факт е, че това е доста важно – всяка една фирма трябва непрекъснато да се усъвършенства и развива, независимо в коя сфера оперира. В случай, че не предприема такива действия, то тя рано или късно е обречена на провал.
Към момента Изамет – Явор Златанов предлага на своите клиенти освен асансьори (които са основният им продукт) и съвременни технологии за задвижване – ескалатори, паркинг системи, дизайн и други модерни съоръжения.

фабрика за асансьори - Явор Златанов
Тук трябва да отбележа и факторът “иновативност“ – той придобива все по-голямо влияние и значение за растежа на бизнеса. Днес вече не е достатъчно само да си добър в това, което правиш, но трябва и да въвеждаш иновации. Само така можеш да бъдеш лидер в своята област. Несъмнено страната ни може да се похвали с все повече иновативни компании и предприемачи, а фирма Изамет и Явор Златанов са само една от тях.
Може би пък следващата ще е твоята компания. От теб зависи.

За онлайн бизнеса и предприемачеството в България

В днешния свят младите хора са изправени пред една дилема – как да изберат правилният път за развитието си. На къде да продължат след като завършат образованието си? Голяма част от тях избират чужбина. Други път остават тук в България. Изборът е личен за всеки. Сега ще поговорим за тези млади хора, които избират да градят бъдещето си тук.

След бума на технологиите и ударното навлизане на интернет в живота ни, кариерното развитие в България сякаш промени параметрите си. Голяма част от младите и амбициозни хора все по-често избират да започнат собствен бизнес, пред това да работят за някоя голяма фирма или известна компания. Защо се случва това ли? Отговорът е кратък – интернет.
Онлайн пространството предлага огромни възможности за развитието на бизнес, който може да задоволи нуждите както на дребните търговци, така и на големите предприемачи. Всичко вече се случва в интернет –плащаме сметките си, пазаруваме онлайн, общуваме с приятели, резервираме почивката си. Това как Ви звучи? Достъпа до интернет се е превърнал в ежедневна необходимост за всеки един от нас.

И когато пред Вас стои дилемата – да започна ли собствен онлайн бизнес или не – подгответе се за всички изненади, които може да Ви поднесе тази нова и непозната среда. Да бъдеш предприемач е отговорна и трудна задача, която може да се окаже непосилна за много от Вас. Онлайн бизнесът е различно, самостоятелно и доходоносно решение за всеки млад човек.
Ако си начертаете ясен план на действие и си поставите желаните цели, успехът няма как да Ви подмине. И не забравяйте, въоръжете се с много търпение. Онлайн бизнесът „не е лъжица за всяка уста“. Бъдете смели и отстоявайте позициите си, но направете реалната преценка на възможностите си и никога не надхвърляйте очакванията си. Успехът е възможен, дори тук в България!

Образователната реформа облагодетелства фирмите

Единствено когато си в бизнеса години наред, можеш да забележиш някои от слабите звена в българската политика, която засяга сферата на образованието. На пръв поглед всеки българин забелязва ежегодния огромен прием в университети – множеството ВУЗ-ове бълват десетки кадри, част от които заминават за чужбина, а други не успяват да се реализират и работят в неудовлетворяващ сектор с много по-ниски заплати. Фокусът върху този проблем измества друг, далеч по-належащ. Всъщност проблемиете са комплексни. Големият прием в университетите, в част от които той е крайно улеснен, прави всеки втори човек висшист. Този кадър отива на пазара на труда, търсейки си работа по обява, по която набират икономисти, маркетолози, филолози или други. Работодателите получават десетки автобиографии и мотивационни писма от хора, които притежават всички данни да кандидатстват за работата и все пак не са добре обучени  и имат сериозни пропуски в професионалната си подготовка.

Защо?

Large group of students writing in notebooks.Университетите все повече заприличват на платени курсове. Студентите покриват непрекъснато завишаващите се такси, водят се по чисто теоретична програма с пропуски, губят интерес към дисциплината, отсъстват от лекции и упражнения, след което се явяват на изпит, който взимат, независимо по какъв начин. Ако не го вземат следва поправка и ликвидация – значително по-улеснени. Резултатът -стотици кадрите се дипломират без стабилна подготовка по езици или в друга област на знанието.

Всичко това блясва на интервю за работа. Ако ти трябва маркетолог, той може би няма перфектен английски. Затова би взел филолог, който има езика, но пък няма маркетинговите познания. Оказва се, че университетската подготовка не е цялостна. Ако искаш да си конкурентно способен, трябва да посещаваш допълнително езикови, компютърни и още какви ли не други курсове. Не всеки би могъл да си го позволи.

Друг голям проблем за работодателите е липсата на тесни специалисти. В сектора на строителство все по-малко са кадърните електричари, зидари, стругари, дърводелци и други. Липсват качествени педагози, тъй като приемът на педагози е всъщност от студенти, които не са приети на първо или второ класиране. За сметка на това ВУЗ-овете увеличават бройките за икономика, финанси, право… Но в една държава не може да има само прависти или икономисти, защото нуждите от такива специалисти са ограничени. Друг подпроблем тук е, че младите искат да се  реализират в големия град, а малки населени места остават без лекари, адвокати, нотариуси, няма частни фирми, земите пустеят, тъй като липсват аграрни специалисти.

Затова подкрепям реформата в образованието като мисля, че трябва да се увеличи приема на архитекти, педагози, аграрни специалисти и други, входът да стане по-труден за някои университети, които в момента приемат с матура или тест. ОБАЧЕ трябва и политиката на държавата да се промени спрямо малките градове, да се предложат по-добри работни заплати, за да има мотивирани хора да работят в тези сектори, за да има мотивирани хора да останат в България изобщо!!!

Мисля, че промените са за добро. Надявам се тези промени да повлекат и други в същата насока. Вярвам, че с по-квалифицирани и компетентни кадри постепенно ще се задвижи и икономиката на страната ни.

Подобряват ли атмосферата шегите в офиса?

Шеги между колегите в офиса са нож с две остриета. От една страна, те могат да развеселят и разнообразят атмосферата, но от друга могат и да разединят колектива.

funny-office-pranks-jokesШегите на работното място могат да са всякакви – от това да скриете клавиатурата на колега, до поставяне на бръмбар на бюрото, подменяне на част от листовете в доклад със забавни страници с вицове или рисунки, облепване на стола. Могат да бъдат съвсем безобидни и вътрешни като това да купите морков на колега вегетарианец или да подмените сладките му бонбони с ментови, ако той е луд по шоколада. Често закачките могат да са чисто словесни. Обикновено колективът сам определя градуса на настроението.

Ако обаче в колективът постъпи нов колега, който не носи на шега, той би могъл да се чувства некомфортно и да развали екипа. Шегите също така трябва да са премерени, тъй като поносимостта всекиму е различна. Ако трима колеги са най-големите хумористи е добре да си правят номера само помежду си, защото в противен случай биха могли да направят обект на шегите си някого, на когото не би му било приятно. Зависимост какъв е човекът, то той може да създаде сериозни проблеми на целия екип и това да повлияе върху работата изобщо. Затова е добре пакостите да са ограничени само между хора със сходни интереси и духовитост.

Вие какво мислите и как е на вашето работно място?

Въпроси уловки на интервю за работа

Всеки знае колко важно е интервюто за работа. Особено, когато сте търсили дълги седмици и най-сетне ви се обадят, за да уточните дата и час на срещата.

interview for employmentМакар просто разговор, интервютата могат да са изключително голямо изпитание. В някои фирми и предприятия ръководният екип е направил тест, с който желае кандидатът да се справи преди същинската част. Това е коварна постъпка, тъй като неудовлетворяващото справяне на кандидатстващия с теста може да повлияе на психиката му и той да не се покаже добре в очите на ръководителите след това. Това вече е истинският тест – дали можете да дадете всичко от себе си дори и след като сте претърпели неуспех или сте под стрес.

Друг тип началници избират вариант на интервю с въпроси уловки. Ако ви поканят учтиво на чаша уиски, то знайте, че това е капан. Ще ви помолят също така сами да си изберете място да седнете на голяма заседателна маса, ще ви попитат какъв е резултатът от вчерашния мач или кога за последно хапвахте, а може дори да ви поканят на обяд. В такъв случай се дръжте делово, отговаряйте искрено, че знаете или не знаете или не следите този спорт. А ако ви поканят интервюто да се проведе извън офиса, просто кротко настоявайте то да се състои на момента и отклонете предложението.

Друга поредици въпроси капани са логически задачи или поставянето на латерални загадки. Вие може би ще се стреснете, но знайте, че рядко такива изпитания се минават и от другите кандидати. Целта на интервюиращият е да провери реакцията ви. Така че не се колебайте, а говорете спокойно каквото се сетите. Може пък вашият отговор да допадне на началството и вие да се окажете техният човек.

Това е идеалният служител

Нищо в този живот не е идеално, но пък защо един работодател да не си помечтае да има идеалния служител, който е избрал да работи именно за него. Като изгледате YouTube видеото може би ще се запитате дали ако един човек притежава всичките 15 изброени качества, би работил за някой друг вместо за себе си. В наши дни стартъпите, създадени от млади хора, се множат, което значи, че младоците са пълни с креативни идеи и искат да изградят нещо свое. Няма да изброяваме всичките 15 качества, а само няколко от по-ключовите.

Вродената интелигентност е важна не само в живота, но и на работното място. Все пак не искате да си губите времето в проверяване на работата на служителите си и следенето на всяко тяхно действие. Склонността към самостоятелност също е важно качество. Благодарение на него служителят знае какво трябва да направи без да ви засипва с излишни въпроси. Трябва да му се позволява и  да взема самостоятелни решения – това индикира, че му гласувате доверие. Положителната нагласа поставя служителите, които я имат, една крачка напред пред колегите им, които я нямат. Увереността пък показва, че служителят е готов да приема предизвикателства, колкото и големи да му се струват, и убедеността му, че ще се справи с тях. Ето и останалите качества на служителя-мечта: